هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

دیوید گمل؛ پدر فانتزی قهرمانانه

   دیوید اندرو گمل، زاده ۱ آگوست ۱۹۴۸ در هستینگز انگلستان، روزنامه‌نگار و نویسنده مشهور فانتزی بود. کارهای او در سبک فانتزی حماسی و قهرمانانه نوشته شده است و بعضاً او را پدر فانتزی قهرمانانه نیز می‌دانند. رمان‌های او پلی میان فانتزی کلاسیک و جریان جدید آن به وجود آورد که نویسندگان دیگری مانند جو ابرکرومبی و مارک لارنس از آن بهره می‌برند.

   دیوید گمل در دوران جوانی به حرفه روزنامه‌نگاری مشغول بود و پس از مبتلا شدن به سرطان برای دور کردن ذهن خود به نوشتن داستان روی آورد. اولین رمان خود، «اسطوره» را در همین زمان(۱۹۸۴) به نگارش درآورد و پس از درمان، آن را منتشر ساخت که استقبال منتقدان و مخاطبان را به دنبال داشت.

   او پس از انتشار کتاب سوم به علت الهام گرفتن شخصیت منفی یکی از کتاب‌هایش از سردبیر روزنامه‌اش، اخراج و نویسنده‌ای تمام‌وقت شد. دیوید گمل در طول دهه نود میلادی حدود دوازده کتاب نوشت که او را به یکی از پرکارترین نویسندگان فانتزی آن زمان تبدیل کرده بود. مجموعه فانتزی درنای او از مشهورترین مجموعه‌های فانتزی جهان است و در میان بیست مجموعه فانتزی برتر تاریخ قرار دارد.

   دیوید گمل در میانسالی به مشکلات قلبی دچار و مجبور به انجام عمل قلب باز شد و سرانجام در ۲۸ ژوئیه سال ۲۰۰۶(۴ روز پیش از تولد ۵۸ سالگی‌اش) حین تکمیل رمان «سقوط پادشاهان» به علت همین مشکلات از دنیا رفت(هرچند همسرش با استفاده از یادداشت‌هایش آخرین اثر او را تکمیل کرد).

   دیوید گمل در مدت عمر کوتاه خود بیش از سی رمان بلند به نگارش درآورد. داستان‌های او اکثرا حاوی مفاهیم دوستی، شرافت، خانواده، نوع‌دوستی و انسانیت است.
جایزه‌ی دیوید گمل که تا سال ۲۰۱۸ فعال بود، به احترام او بنیان گذاشته شده بود.

 


 

کتاب‌های منتشرشده از گمل

حماسه‌ی درنای:
شوالیه‌های بدنام
تولد یک قهرمان
نخستین ماجراجویی‌های دراس اسطوره‌ای
افسانه‌ی مرگ‌پیما
گرگ سفید
اسطوره
پادشاه آن‌سوی دروازه
شمشیرهای روز و شب
===
مجموعه‌ی سنگ‌های قدرت:
شبح شاه
آخرین شمشیر قدرت
===
مجموعه یونانی:
شیر مقدونیه
شاهزاده‌ی سیاه
===
مجموعه‌ی تروا:
ارباب کمان‌نقره‌ای
سپر آذرخش
سقوط پادشاهان
===
تک‌جلدی:
پژواک آوای دوران
===
مجموعه‌ی ریگانت
شمشیر در طوفان
شاهین نیمه‌شب
ریون‌هارت
طوفان‌سوار
===
مجموعه‌ی جان شانو
گرگ در سایه
آخرین محافظ
خون آشام
===
مجموعه دختر آیرون هند
دختر آیرون هند
شاهین ابدی

 


محمدمهدی قاسم‌پور
محمدمهدی قاسم‌پور

نظرات بسته شده است.