هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تری پرچت؛ نویسنده‌ی افسانه‌ای دنیای تخت

   سر ترنس دیوید جان پرچت یا تری پرچت، متولد ۲۸ آوریل ۱۹۴۸، از برترین نویسندگان فانتزی و کودک و نوجوان تاریخ بود.

   تری پرچت در شهر کوچک بیکنزفیلد که از توابع باکینگزهام‌شایر است به دنیا آمد. در نوجوانی برای مجلات مدارس تحصیلش داستان می‌نوشت و اولین داستانش، «رقبای کاری» را در سن ۱۳ سالگی به چاپ رساند. او تحصیل را در سن ۱۷ سالگی رها کرد و به دنبال خبرنگاری رفت و همزمان با آن به نوشتن داستان‌های کوتاه و بلند مختلف ادامه می‌داد. در سال ۱۹۷۱ اولین رمان خود «مردمان فرش‌نشین» را چاپ کرد و نقدهایی هرچند کم اما مثبت دریافت کرد.

   اولین رمان مجموعه دنیای تخت او، «رنگ جادو»، در سال ۱۹۸۳ به چاپ رسید و استقبال سراسری خوانندگان و منتقدان را به دنبال داشت. پرچت پس از موفقیت این رمان، نویسندگی را به صورت تمام وقت ادامه داد. او در طی سالیان مختلف موفق به دریافت جایزه‌های مختلف ادبی معتبر برای کتاب‌های مختلفش شد.

   تری پرچت که در سال ۲۰۰۷ به آلزایمر دچار شده بود، دست از نوشتن نکشید و حتی تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۲(در سن ۶۶ سالگی) به دلیل مشکلات مغزی ناشی از آلزایمر، به نوشتن ادامه داد. هرچند برطبق وصیت‌اش، تمامی کارهای ناتمام او به دوست همیشگی‌اش نیل گیمن سپرده شد تا نابود شوند.

  مجموعه دنیای تخت او از برترین مجموعه‌های تاریخ فانتزی به شمار می‌رود. آثار او بیشتر درون‌مایه‌ای طنز دارند و با نیش و کنایه به مسائلی که در دنیا می‌گذرد می‌پردازند.

 


 

مشاهده‌ی کتاب‌های منتشرشده‌ی تری پرچت

 


 

محمدمهدی قاسم‌پور
محمدمهدی قاسم‌پور

نظرات بسته شده است.